Δεύτερη τηλεδιάσκεψη για το πρόγραμμα Erasmus των Σύγχρονων Εκπαιδευτηρίων Κοτρώνη Tην Τρίτη 25 Μαΐου  και με την ευκαιρία της παγκόσμιας ημέρας Βιοποικιλότητας, πραγματοποιήθηκε τηλεδιάσκεψη με τα συνεργαζόμενα σχολεία του προγράμματος Erasmus + “Des écoles européennes engages pour le développement durable” (Ευρωπαϊκά σχολεία για τη βιώσιμη ανάπτυξη). Συμμετείχαν 5 εκπαιδευτικοί και μαθητές από την Ελλάδα, τη Γαλλία, τη Σκωτία και τη Ρουμανία. Στη διάρκεια της τηλεδιάσκεψης οι μαθητές είχαν τη δυνατότητα να δείξουν εργασίες τους που αφορούσαν τη χώρα τους και την παράδοσή τους αλλά και ηλεκτρονικό φυτολόγιο με φυτά που βρίσκονται σε ανθοφορία την Άνοιξη. Στη συνέχεια παρακολούθησαν τις εργασίες των μαθητών από τις άλλες χώρες στα γαλλικά και τα αγγλικά.