Διαδικτυακή επίσκεψη στο Κέντρο Παιδείας Επιστημών Πάτρας

Την Τρίτη, 20/4/2021 , οι μαθητές/τριες της Α΄ Γυμνασίου του σχολείου μας είχαν την ευκαιρία να επισκεφτούν διαδικτυακά το Κέντρο Παιδείας Επιστημών  Πάτρας. Το Κέντρο Παιδείας Επιστημών προάγει την επιστημονική αναζήτηση η οποία βασίζεται στις θεματικές ενότητες των διαδραστικών εκθέσεων των Μαθηματικών, της Πληροφορικής και της Φυσικής. Είναι ένας χώρος αναζήτησης της γνώσης, ανοιχτός και προσιτός στους μαθητές που θέλουν να προσεγγίσουν με το δικό τους τρόπο και να κατανοήσουν τις έννοιες, τα φαινόμενα, τα επιτεύγματα της Επιστήμης.

Με μεγάλη χαρά συνομίλησαν με την κ. Δημοπούλου Χαρά, Χημικό,Διδάκτωρ του Πανεπιστημίου Πατρών η οποία «προσκάλεσε» τους μαθητές/τριες σε ένα έξυπνο παιχνίδι γνώσης και μαθηματικής σκέψης. Οι μαθητές/τριες συμμετείχαν ενεργά σε όλη τη διαδικασία  και ανανέωσαν το ραντεβού τους με την κ .Δημοπούλου για τον Μαΐο, αφού ο ενθουσιασμός τους ήταν μεγάλος.