Εορτασμός Επετείου Απελευθέρωσης της πόλης της Ναυπάκτου.

Με τη δέουσα λαμπρότητα πραγματοποιήθηκε ο Εορτασμός της 194ης Επετείου της Απελευθέρωσης της Ναυπάκτου το Σάββατο 13 και την Κυριακή 14 Μαΐου στην πόλης μας.

Για πρώτη φορά η Ναύπακτος γιόρτασε την απελευθέρωσή της από τον Οθωμανικό ζυγό με διήμερες εκδηλώσεις μνήμης. Τα «Σύγχρονα Εκπαιδευτήρια Κοτρώνη», ως θεματοφύλακας Πολιτισμού και Ιστορίας, συμμετείχαν στην πομπή – παρέλαση με αντιπροσωπεία μαθητριών και μαθητών του Γυμνασίου και Λυκείου. Οι νέοι μας, φορώντας παραδοσιακές στολές, τίμησαν τους πεσόντες ήρωες αγωνιστές μαζί με τους υπολοίπους Αναβιωτικούς Συλλόγους από διάφορα μέρη της Ελλάδας.

Θερμά συγχαρητήρια στην Πρόεδρο του Συλλόγου Αναβίωσης Απογόνων Σουλιωτών Ναυπακτίας «Έπαχτος», κα. Μαρία Σαγώνα και σε όλους όσοι συνέδραμαν, αλλά και συμμετείχαν στην λαμπρή αυτή εκδήλωση για την ανάμνηση  αυτού του σημαντικού γεγονότος που ιστορικά έλαβε χώρα στις 18 Απριλίου 1829 με την έπαρση της Ελληνικής Σημαίας στην κορυφή του κάστρου της ελεύθερης πια πόλης!