Σχολικός Επαγγελματικός Προσανατολισμός: 2η συνάντηση

Στο πλαίσιο του Σχολικού Επαγγελματισμού, οι μαθητές Λυκείου των Σύγχρονων Εκπαιδευτηρίων Κοτρώνη ήρθαν σε επαφή με τον Ελληνικό Στρατό και πιο συγκεκριμένα με την Αεροπορία Στρατού. Ο αντισμήναρχος (Ι) της Πολεμικής Αεροπορίας Θεόδωρος Χριστοδούλου, αν και βρισκόταν στο εξωτερικό για εκπαίδευση, παραχώρησε μια, εφ’όλης της ύλης, διαδικτυακή συνέντευξη στους μαθητές της Α’ και Β’ Λυκείου. Κάνοντας μια μικρή αναφορά στα παιδικά του χρόνια και τις συνθήκες που τον οδήγησαν στην επιλογή του επαγγέλματός του, ενημέρωσε τους μαθητές για τις σπουδές που πρέπει να κάνει κάποιος προκειμένου να εισαχθεί σε μια στρατιωτική σχολή, μίλησε  για την πειθαρχία, την υπευθυνότητα και το σθένος ενός μάχιμου πιλότου, την αίσθηση του καθήκοντος αλλά και τις δυσκολίες που είχε να αντιμετωπίσει. Οι μαθητές εντυπωσιάστηκαν με τη συζήτηση περί των σύγχρονων μαχητικών Α/Φ και των οπλικών συστημάτων που αυτά φέρουν, και σηματοδοτούν μια νέα εποχή τόσο για την Πολεμική Αεροπορία όσο και για την άμυνα της χώρας μας.