Τρεις ημέρες στη μαγευτική Αργολίδα

Η Β’ τάξη του Γυμνασίου των «Σύγχρονων Εκπαιδευτηρίων Κοτρώνη» ολοκλήρωσε με επιτυχία την τριήμερη εκπαιδευτική εκδρομή, που πραγματοποιήθηκε από 18 έως 20 Απριλίου 2024, στο Πόρτο Χέλι.

Πρώτος σταθμός ήταν η Επίδαυρος. Οι μαθήτριες και οι μαθητές ξεναγήθηκαν στον αρχαιολογικό χώρο και είχαν την ευκαιρία να θαυμάσουν την ακουστική του αρχαίου θεάτρου. Κατά την άφιξή τους στο Πόρτο Χέλι επισκέφθηκαν και ξεναγήθηκαν στο Ιστορικό και Λαογραφικό Μουσείο Ερμιόνης και εν συνεχεία περπάτησαν στο λιμάνι της πόλης.

Τη δεύτερη μέρα οι μαθητές συμμετείχαν σε κρουαζιέρα στα νησιά Ύδρα και Σπέτσες. Στην Ύδρα οι μαθητές επισκέφθηκαν το Ιστορικό Αρχείο – Μουσείο Ύδρας (ΙΑΜΥ) και περιηγήθηκαν στο νησί, εξερευνώντας τις γραφικές και όμορφες γωνιές στο εσωτερικό της πόλης, καθώς και τα γραφικά πλακόστρωτα σοκάκια.

Στις Σπέτσες οι μαθητές επισκέφθηκαν το Μουσείο της Μπουμπουλίνας και περπάτησαν στη Ντάπα, θαυμάζοντας τα όμορφα αρχοντικά του νησιού.

Η εκδρομή συνεχίστηκε με την επίσκεψη των μαθητριών και μαθητών στο Κρανίδι, όπου είχαν την τιμή να πραγματοποιήσουν συνέντευξη και να συνομιλήσουν με τον Δήμαρχο Αργολίδας, κ. Ιωάννη Γεωργόπουλο. Έπειτα, σειρά είχαν οι Μυκήνες όπου οι μαθητές ξεναγήθηκαν στον αρχαιολογικό χώρο, ενώ τελευταίος σταθμός ήταν η ιστορική πόλη του Ναυπλίου, όπου οι μαθητές αξιοποίησαν τον ελεύθερο χρόνο που τους δόθηκε για να περιηγηθούν στα αξιοθέατα και να γευματίσουν.

Όλοι επέστρεψαν ενθουσιασμένοι από την εκπαιδευτική εκδρομή αφού, με σύμμαχό τους τον υπέροχο καιρό, είχαν την ευκαιρία να πάρουν μέρος σε ενδιαφέροντα εκπαιδευτικά προγράμματα, να συνδυάσουν τη μάθηση με την ψυχαγωγία και να επιστρέψουν στο Σχολείο με αξέχαστες αναμνήσεις.