Θεσσαλονίκη: πόλη για να ζεις!

Στο πλαίσιο του περιβαλλοντικού προγράμματος «Βιώσιμες πόλεις: Τέχνη για τη ζωή» οι μαθητές της Γ΄Γυμνασίου των «Σύγχρονων Εκπαιδευτηρίων Κοτρώνη» επισκέφτηκαν τη Θεσσαλονίκη και μαγεύτηκαν από τις εικόνες, τα αρώματα και τις γεύσεις της όμορφης πόλης του Θερμαϊκού.

Πρώτη στάση έκαναν στους Βασιλικούς τάφους των Αιγών στη Βεργίνα, όπου ξεναγήθηκαν στον αρχαιολογικό χώρο, ενώ την επόμενη ημέρα επισκέφθηκαν το Εβραϊκό Μουσείο, στο οποίο μπόρεσαν να δουν τα συγκεντρωμένα τεκμήρια και κειμήλια των Εβραίων που δεν καταστράφηκαν στο Ολοκαύτωμα. Επόμενος σταθμός ήταν ο Λευκός Πύργος, ένα οχυρωματικό έργο Οθωμανικής κατασκευής του 15ου αιώνα, ο οποίος σήμερα λειτουργεί ως μουσείο και είναι ένα από τα πιο εμβληματικά κτίσματα-σύμβολα πόλεων στην Ελλάδα με 6 ορόφους, 34 μέτρα ύψος και 70 μέτρα περίμετρο.

Επίσης, περιηγήθηκαν στην Άνω πόλη με τις γραφικές γειτονιές με τις μικρές μονοκατοικίες, αλλά και τα όμορφα αρχοντικά και θαύμασαν τα τείχη της Θεσσαλονίκης, το Επταπύργιο ή Γεντί Κουλέ.

Κατά την αναχώρησή τους οι μαθητές, επισκέφτηκαν τον ιερό ναό του Αγίου Δημητρίου, ένα έργο του 5ου αιώνα και τις κατακόμβες, όπου πιθανότατα φυλακίστηκε και μαρτύρησε ο Άγιος.

Η τριήμερη εκδρομή στη Θεσσαλονίκη ολοκληρώθηκε με την επίσκεψη στο Πολεμικό Μουσείο της πόλης, ενώ κατά την επιστροφή οι μαθητές έμειναν για λίγο στο Μέτσοβο, όπου απόλαυσαν τοπικές γεύσεις και εντυπωσιάστηκαν με τα παραδοσιακά Μετσοβίτικα κτίσματα και την αρχιτεκτονική τους!

Οι τρεις ημέρες της εκδρομής ήταν γεμάτες όμορφες στιγμές που θα μείνουν αξέχαστες στους  μαθητές, αλλά και στους συνοδούς καθηγητές!