Παγκόσμια Ημέρα Αναπηρίας: τηλεδιάσκεψη με την Ελένη Καλατζή.

«Δεν υπάρχουν ούτε δυο άνθρωποι στον κόσμο που να βλέπουν τη ζωή με τον ίδιο ακριβώς τρόπο», είπε κάποτε ο Γερμανός ποιητής και φιλόσοφος Γκαίτε.

Με αφορμή την 3η Δεκεμβρίου, Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία, οι μαθητές της Β΄ και Γ΄ Δημοτικού είχαν την ευκαιρία να συζητήσουν με την κυρία Ελένη Καλατζή, η οποία διαγνώστηκε με τη νόσο Stargardt στην ηλικία των 11 ετών, χάνοντας περισσότερο από το 50% της όρασής της. Μέσω μιας διαδικτυακής συνάντησης, μίλησε  στα παιδιά για θέματα που αφορούν στη ζωή της, τα σχολικά της χρόνια, την καθημερινότητά της και τον αθλητισμό των ανθρώπων με μειωμένη ή με μηδενική όραση, καθώς η ίδια ασχολείται με το αγώνισμα ποδηλασίας, tandem. Οι μαθητές είχαν τη δυνατότητα να κάνουν τις δικές τους ερωτήσεις και να μπουν για λίγο στη θέση ενός δημοσιογράφου, ανακαλύπτοντας έτσι τις ιδιαιτερότητες των συνανθρώπων μας.